+90(232) 4330111   +90 (232) 4330119    info@ultralam.com.tr 
   KATALOG (EN) Part-1    KATLOG (EN) Part-2    KATALOG (TR) TEK LİNK
       

    ENGLISH

ULTRALAM

ULTRALAM – LVL   ( Laminate Veneer Lumber )

LVL – LAMİNE KAPLAMA AHŞAP

                Ultralam modern kompozit maddesi ve yenilikçi ağaç işleme ürünüdür. Yenilikçi ahşap işleme teknolojisi fiziksel ve mekanik özellikleri ile sert ahşaptan öte ahşap bazlı kompozit madde üretimini sağlar.

               Lamine kerestenin çapraz işlemi ve uzunluk sınırlaması olmaması nedeniyle inşaat uygulamalarında yaygın olarak kullanılır. Yeni yapı malzemesi Lamine Kaplama iğne yapraklı ahşap parçalarının yapıştırılması yoluyla üretilmiş bir kereste modifikasyonudur.

               LVL her biri yaklaşık 3mm kalınlığındaki 7 ve daha fazla ağaç katmanlarından meydana gelir.
 

ULTRALAM LVL – LAMİNE AHŞABIN ÇEŞİTLİLİĞİ

 

 

       ULTRALAM R                       ULTRALAM  X                          ULTRALAM  İ

 

ULTRALAM  R :

Bütün ahşap katmanları paralel damarlıdır. Üretiminde G1 – G2  dereceli ağaçlar kullanılır. Çoğunlukla taşıyıcı yapılarda kullanılır.

ULTRALAM  X :

Kütükteki ahşapların bir kısmı çapraz katmanlıdır. Üretiminde G2 – G3 dereceli ahşaplar kullanılır. Taşıyıcı ve çit malzemelerinde kullanılır.

ULTRALAM  İ :

Tüm katmanları paralel damarlıdır. Üretiminde G3 – G4 dereceli ahşaplar kullanılır.  Çit yapılarında, kapı elemanlarında ve mobilyada kullanılır.


ULTRALAM  ÜRETİLEN STANDART LVL ÇEŞİTLER
Ultralam tabakalar ve kütükler şeklinde üretilir; uzunluğu 500 mm'lik bir artışlarla 2500 ile 20500 mm arasında değişir. Genişlik: 40’dan 1250 mm, Kalınlık ise: 21 ila 106mm.dir. Max.  uzunluk sapması ± 5 mm; genişliği sapması ise ± 1 mm’dir. Kalınlık sapmalar ise EN 408 Avrupa normlarına uyan +1mm ile -1 aralığındadır.

 

 


Ultralam fiyatları, uzunluğuna ve kesitine bağlı değildir.

 


ULTRALAM lamine kereste ile yaptığımız detaylı testler, bu malzeme ile yapılan binaların normal ahşap yapılara göre yüksek biyolojik ve kimyasal koruma sağlamasının yanında  %30 ile %50 oranında daha fazla mukavemet sağladığını göstermiştir.

Ultralam’la yapılan yapılardaki işlemler yüksek mukavemeti ve boyutsal kararlılığı ile garantili teknik özellikleri nedeniyle dikkate şayan bir şekilde hızlanmıştır. Ultralam uygulamaları 36 metre ve üzerindeki geniş açıklıklı inşaatların yapılmasına izin vermiştir.

LVL gövdeli temel maliyetlerini ve inşaat makinelerini kullanımını dolayısıyla toplam inşaat maliyetini önemli şekilde azaltan yapılar metal olanlarla karşılaştırıldığında daha hafiftirler.

Ultralam LVL’nin mukavemet parametreleri normal ağaca göre daha yüksektir, bu değerler Ultralam’ı az malzeme kullanımı nedeniyle maliyet azaltıcı bir faktör haline getirir.

LVL ahşap çok kötü bir ısı ileticisidir, donmaz ve nem oluşumunu önleyerek bulunduğu ortamı daha dengeli hale getirir.

LVL ahşap çevre dostu bir malzemedir, havadaki su buharını nemli havadan alarak kuru hava haline getirir. Ahşap malzeme kullanılan yerlerde havadaki nemi kontrol etmek için ilave bir teknik araç gerekmez. Ahşabın anti-statik özellikleri havadaki toz dolaşımını önleyerek bulunduğu yerdeki yaşamı daha konforlu hale getirir.

LVL ahşap malzemenin sıcak yüzeyi bir rahatlık hissi yaratır. Soğuk tuğla duvarların aksine ahşap duvarlar üzerlerinde nem tutmayarak küf arın oluşmasına olanak vermezler.

 

AĞAÇ mı ULTRALAM mı?
 

 

 

 

FAYDALARI:


LVL’nin ana avantajlarından biri de üretim tekniği ile güçlendirilmiş özellikleridir. Lamine edilmiş yapısı LVL’yi güçlü ve dayanıklı bir hale getirir. Tabakalar yoğunluk derecelerine göre değerlendirilerek LVL üretiminde kullanılmaktadır. En yüksek dereceli tabakalar alt ve üst yüzey katmanlara düşük yoğunluklular ise ortaya yerleştirilir. Bu uygulama LVL ürünlerine dengeli mekanik özellikler sağlamaktadır. Fenol-formaldehit reçine ile tutkallanmış tabakalara uygulanan yüksek basınçlı presleme ağaç liflerine yoğunlaştırılmış bir yapı kazandırmaktadır. Örneğin, 10 metrelik açıklıklı bir kiriş, glue-lam yapılmış bir kirişe kıyasla 1,5 kat daha az LVL kiriş gerektirir. Ayrıca, düz tomruktan biçilmiş kereste kiriş uzunluğu sınırlıdır. LVL bu tür kısıtlamalar getirmez ve LVL kereste uzunluğu sadece taşıma kapasitesi ile sınırlı olabilir.
LVL kerestenin bir diğer büyük avantajı ise, normal kereste ürünleri ile karşılaştırıldığında ömrü boyunca değişmeyen fiziksel ve mekanik özelliklere sahip homojen yapısıdır.


LVL özelliklerini kullanım ömrü boyunca değiştirmez. LVL boyutsal stabilitesini mevsimsel faktörler, çevresel değişimlere ve iklim koşullarına bakmaksızın korur. Bu malzeme sıcaklık ve nem değişimlerinin oluşturduğu deformasyonlara tabi değildir; çatlamaz ve doğal büzülmelere uğramaz. LVL’nin harici nemi emiş oranı neredeyse sıfıra eşittir. LVL kirişin ağırlığı nemli bir ortamda değişmeden kalacaktır. Boyutsal stabilitesi komşu elemanlarla bağlantılarda yüksek hassasiyet sağlar.


LVL sıradan kirişlere göre yangına daha iyi dayanıma sahiptir. Bu özelliğini çok katmanlı tabakaları ve malzemenin gözenekliliği sağlar. Fenol-formaldehit reçinenin oksidasyonu nötrdür ve kerestenin ateş almasına izin vermez. Yüksek yoğunluğu ve üzerinde çatlakların olmayışı yangının yayılımını ve malzeme içindeki termal etkileri engeller. LVL test sonuçları, 300 C 'de ve 30-60 dakika süresince bu malzeme özelliklerini koruma yeteneğini korumakta olduğunu göstermiştir.

Metal ve güçlendirilmiş betonun aksine, LVL korozif ortamlara karşı daha iyi bir dirence sahiptir. LVL uygulamaları kiriş ve kolon sayısını azaltarak, daha fazla alan ve uzun açıklıkları kolaylıkla geçme imkânı sağlar. Masif ahşap yapıların kirişleri eğilmeye ve titreşime aday olmaları nedeniyle bu tür görevler için uygun değildir.


LVL kirişlerin karakteristik özellikleri olan, yüksek mukavemetleri ve sınırsız uzunlukları ile malzeme, bağlantı elemanları, teslimat süresi ve montaj maliyetlerinden tasarruf sağlar.


ÇELİK PROFİL YERİNE KULLANILAN LVL AVANTAJLARI (I-kiriş)

Bina iskelet teknikleri ve masif ahşap paneller kullanılarak tamamıyla tutkalla yapıştırılmış yapı elemanlarından inşa edilmiştir. Bina tasarımı, 6 metrelik açıklık ve metrekareye 500 kg a eşit yük getirecek şekilde tasarlanmıştır.


ÇELİK mi ULTRALAM mı?

 

 


Sonuç olarak, 14 m3 Ultralam kullanımı 9 ton çelik kullanımına eşittir ve bu nedenle proje maliyetinden % 40 ve malzeme ağırlığından da % 40 oranında tasarruf sağlar.


GÖRÜNÜR FAYDALARI
• Çürüme ve Yangından korunma için ilave bir tedbire gerek kalmaz

• Basitleştirilmiş bir Tavan yapısı sağlar
• Ağırlık tasarrufu her metrede - 45kg dır
• %60’ daha az malzeme kullanımı sağlar
• Bölümler güvenli olarak cıvata bağlantıları ile sağlanır. İlave tutkallama gerektirmez.
• Yapılar için optimum ağırlık sağlar
• Onun tutkallanmış yapısı sayesinde Ultralam en sıkı yangın, güç ve dayanıklılık gereksinimlerini karşılar

TESLİMAT:


• TORZHOK Fabrikamızda. TIR (83 m3 çadır ile donatılmış). Maksimum yük kapasitesi 36,5 m3.

 

 
 

 


. LVL paletlerini depolama ve taşıma sırasında korumak için Ultralam logolu UV ışınlarına dayanıklı kalınlığı 0,8-1,1 mm, 22-27g/m2 olan siyah-beyaz renkli polipropilen ambalaj ile sarmalanıyor.
. Nakliye esnasında kütük uçlarının nemlenmesini önlemek için balmumu ile kaplıyor.

 

 Yüksek fiziksel ve mekanik özellikleri, 15 metre ve ötesindeki uzunluklarda kereste elde edilmesine izin veren eşsiz üretim işlemine ilaveten LVL’nin çok geniş uygulama alanları vardır ve inşaat sektöründeki yaygın uygulamaları sadece bunlarla sınırlı değildir.


ULTRALAM LVL KULLANIM ALANLARI:

1. Geniş açıklıklı binalar ve yapıların taşıyıcı elemanı olarak (kafesler, çerçeveler, vb):
• Spor tesisleri (yüzme havuzları, stadyumlar, spor ve fitness merkezleri, tenis kortu, binicilik salonları);
• Kültürel ve ticari binalar (tiyatro, sinema, sergi salonları, aqua parklar, kış bahçeleri, alışveriş merkezleri, kahve dükkânları, restoranlar, barlar);
• Tarımsal tesisler (ahırlar, depolar, hangarlar, keçi yetiştirme çiftlikleri);
• Üretim tesislerinde (depolar, üretim tesisleri, hangarlar).
2. Ulaşım altyapıları (köprü, iskele, duba)
3. Prefabrik evler (bağımsız evler, kulübeler, saunalar, yüzme havuzları, seralar
ve kış bahçeleri)
4. Bina ve yapı elemanları:
• Kafes;
• Tavanlar;
• Tavan araları (attics);
• Duvar kireçlenme ve çatı çıtaları;
• Kubbeler;
• Düz tepe;
• Ön cephe dekorasyon unsurları.
5. Yeniden yapılandırma beton kalıp elemanları
6. SERT ZEMİN elemanları (revaklarla, barınaklar, teraslar, barbekü pavyonlar, çocuk oyun)
7. Kapı ve pencereler
8. Mobilya
9. Merdivenler
10. Dekoratif iç mekân tasarımı
11. Doğrama (beyzbol sopaları, golf sopaları,vb.)
12. İskele tahtaları

I-kirişler

Ultralam 20 metre ve üzeri uzunluğu ile bina ve yapıların uzun açıklıklı kiriş gerektiren sorunlarını ortadan kaldırır.

 

 LVL yapılar betonarme temeller ve taşıyıcı yapılar gerekmez.


LVL bina yapım tekniklerinin geliştirilmesini ve hızlanmasını sağlar. LVL şantiyede kaynak makinası kullanımı ile ağır makine ekipmanı kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.

Metal ve betonarme gibi standart malzemeler ile karşılaştırıldığında, LVL güç ve ağırlık parametrelerinde optimum denge sağlayarak, herhangi bir betonarme temel gerektirmez. Düşük katlı binalar için özellikle önemlidir ve kurulumu kolaydır.

Sonuç olarak, tuğla ve beton yapı ile karşılaştırıldığında, LVL kullanımı bir binanın dikilme zamanını ve maliyetini azaltır.
LVL prefabriklerin evlerin Kanıtlanmış teknoloji kısa zaman dilimleri içinde her tür ve tasarım enerji tasarruflu evlerin inşaatı için izin verir.
Ne olursa olsun evi olacaktır ne - küçük kırsal evi veya büyük etkileyici konak, tüm bu nesneler aynı ortak özelliklere sahip olacaktır: LVL özellikleri tarafından sağlanır güvenilirlik, kalite ve konfor.

 

 


LVL kirişler ve yapılar benzer demir ve beton yapılara göre daha hafif bulunmaktadır.

 

 

 

KATALOG (TÜRKÇE) : Dosya için tıklayın

KATALOG (ENGLISH) PART-1 : Dosya için tıklayın

KATALOG (ENGLISH) PART-2 : Dosya için tıklayın

 

     
ULTRALAM TÜRKİYE VE ORTADOĞU DİSTRİBÜTÖRÜ
ÜNİVERSAL AHŞAP YAPI ELEMANLARI İÇ ve DIŞ TİCARET LTD.ŞTİ.


KAZIM KARABEKİR MAH. BEKİR SAYDAM CAD. NO:104

ÇETMEN SANAYİ SİTESİ A-9 BLOK 5-6-7-8 PANCAR AYRANCILAR TORBALI  – İZMİR


T : +90 (232) 4330111
F : +90 (232) 4330119
M :  info@ultralam.com.tr
W :  http://www.ultralam.com.tr